Radio Vlera


Tuesday, October 23, 2012

Humor nga Edip DaciHUMOR NGA EDIP DACI

Nje burr desh konsultim per nje problem shum te madh....dhe duke pyetur i 

thone ik ne "filan fshat se atje ke nje familje qe jo vetem te jep mend po te jep 

dhe zgjithje ...personi me i vobeget ne ate fshat te jep mend sa nuk ben 

me.....vajti dhe thiri ne deren e dikujt qe e kishin rekomanduar...or filani...del 

nje plake grua hajede bujrem...jo tha Ai dua te zotin e shtepise......po thote 

plaka ...ngjitu ne maje te kodres aty tek nje shesh e gjen bashke me do burra 

te tjere....niset i kenaqur se po gjen burrin e ditur...po atje pa vetem varre dhe i 

inatosur zbret ne fshat dhe theret tek dera e plakes ...o filani del plaka...si me 

pare,hajde bujrem.....i inatosur akoma i thote plakes ore qe ske turp, me lidhe 

deri ne maj te kodres dhe vetem vareza gjeta.......ha haha plaka po perse te 

kem turp...po qe per burra ata ishin bura tani ne fshatin tone eshe ata qe kan 

mbetur sjane as gra e jo me burra po hajde kalo naten sonte e ik neser se tani 

eshte vone, buj ketu se keshtu e ka nana vetem te ju pres me cte kemi...ju ulen 

nervat burit hallexhi bujti ate nate dhe duke degjuar plaken Ajo i dha dhe 

zgjidhje se kish jetuar nje jete te tere me nje burre te mencur.


Babai i drejtorit te ri


E caktuan drejtor ne nje ndermarje te birin ,kur nderkohe i aiti kish pregatitur 

tri zarfe,qe kur i biri te ndiehej ne veshtirsi ti hapte sipas numrave qe i kish 

shenuar i Ati nr1-nr2,nr3....pas nje viti pune vjen nje kontroll nga larte ....O 

bura ta hap zarfin qe te dije ti pergjigjaj kontrollit...ne zarf thuhej per gjitha te 

metat e konstatuare ,shaj sa te mundesh drejtorin qe ishte me pare...se ate 

nuk kan ku ta gjene me,ashtu u be dhe i rahen krahet drejtorit nuk paske faj 

Ti......pas nje vit e gjysem perseri nje kontroll nga dikasteri perkates,,,,drejtori 

hap zarfin nr2.... do ti thuash komisionit vertet jan ca probleme te vogla qe keni 

verejt po shtoni e flisni per shume gjera eshte bere kjo apo ajo edhe pse nuk 

eshte bere ,genje sa te mundesh per arritje prallore se do duken te verteta dhe 

ashtu u be cfar nuk prallisi drejtori para kontrollit e sa qe u habit dhe kolektivi 

ku kishin vajtur aq perpara .......pas kater vitesh.......hahahaha ne kontrollin e 

fundit kur i biri hap zarfin e trete thuhej ........mbylli te tri zarfet dhe dorzoja 

tjetrit qe she Ai te beje si ti se nuk dihet si eshte ..ka apo nuk ka prind dhe 

gjynah me lan tjetri punen para mandatit si drejtor.                                  Nusja dhe vjehrra 
Ishin ulur perballe njeratjetres...vjera kishte nje pune dore,po bente dicka me 

shtiza,...kurse nusha pinte duhan kembe permbikembe dhe lexonte 

gazeten...keshtu perballe njeratjetres e pyet vjahra nusen ,,,nuse cfare thote 

gazeta.....Nussja , Jo nuk thote naj gje te madhe po e mbaj perpara fytyres 

time qe te mos shikoj fetyren tende. Mos blini peshk ne PogradecBuze rruges ne Pogradec shitet peshk...kur shkoi blersi ne shtepi i thot te 

shoqes ja ku ke dy kokra peshk ...gjasht kilogram jane dhe largohet per ne kafe 

me shoket sa te afrohej dreka.......grua tha burri na shtro te hame se peshkun e 

solla te mire...gruaja ...aq peshk qe solle ti i hengri djali, nuk teproi as per mua 

dhe desh te nis sherri,...gruaja po cke mor burre kam gatu dhe per ty ...eja ha 

tani sferat metalike qe kam gjetur ne barkun e peshkut.......dhe qe ate dite kur 

shoferi blinte peshk pasi e peshonte i thoshte shirsit me bej tri kg peshk po dua 

te mi pastrosh se skam kend ne shtepi e nuk merem dot me te i dua vetem ti 

skuq....kush di sa te tjere kane ngrene sferat e kushinetave ne shtepi.

No comments:

Post a Comment