Radio Vlera


Sunday, November 4, 2012

Humor nga Hysni Gashi

HYSNI GASHI

MOS RREJË PËR HAVA
Kishin qen dy shok te ngusht,por njeri rrente e tjetri ia mbulonte rrenat.Njedite me nje tubim 


burrash,shoku qe rrente ia nisi,he mor burrat e kame par nje qene duke fluturuar e lehte.Te 


gjithe burrat po ia nisin e po qeshin me rrenen qe e leshoi.Shokut te tij i erdhi inati dhe ju thot 


ngadal o burra pse po qeshni,ka mundesi qe Shqiponja e ka kap naj klysh dhe duke fluturuar 


Shqiponja,klyshi ka leh.I bind burrat qe rrena te del e vertet.Pasi dulen prej tubimit ky po 


ithot,more une rrenat e tua per toke mundem ti mbuloj por mos rrene per hava se nuk kame se 


si ti mbuloj sikur kete rrene qe e leshove.


UJËSJELLËSI

Ne nje fshat rrethit Rahovecit,nuk po ia permendi emerin.Ishin mbledh burrat e katundit 


dhe po e debatojn per me e be fshatin me ujsjelles.Po e llogarisin nje shume bukur e 


madhe ,njeri prej tyre e llogarit se me ato pare qe shpenzohen per 10 vjet thot pina birra e 


grat le te nnxjerrin uje nga pusi.Marrin vesh grat se qka eshte debatu ne kuvendin e burrave 


te fshatit,qohen e thojn ne do ti shesim ter arin qe e kemi e do ta sjellim ujesjellsin ne 


fshat.Burrat nuk paten se ka tia mbajn dhe vendosin qe ta sjelin ujsjellsin nga Radoniqi.Pasi 


u krye ujsjellesi,grate leshojn krojet neper oborre dhe e festojn me nje kenge Shaban Aga 


ty tu gxoft Zemra ,qe na shtinet ujin brenda.

GAZETA PËR NJË MUAJ
Nje babe e kishte pasur djalin shkollavan e blente Rilindjen çdo dite.Por, nje dite djalin nuk 


pat mundesi me shkue ne qytet me e ble gazeten.I thot babes: - babe   ma ble  sotgazeten.Shkon plaku ne qytet e i blen 30 copa dhe ia bjen djalit,habitet djali qka i ke marr 


bre babe gjeth keto gazeta,ai bir u mbyte qdo dite duke shkue me ble gazeta e thash qe per 


30 dite i ke qeto e nuk ke nevoj me shkue qdo dite,so bre po keto jane te njejta, te njejta te 


njejta por 30 dite i ke boll.
KUSH MA MBYTI DASHIN?!
Nje qoban me dhen ne anen e Deqanit ishte duke i kullotur dhent,qobani ulet me pushue 


pak ne nje cung dhe pas pak qobani fillon e dremitet nga gjumi,i shkon kryet her te posht e 


her perpjet ,dashi duke e pa qobanin qe luan me koke mendon se atij po iabene,dashi merr 


turr dhe teshet me kryen e qobanit,dashi bjen i cofur para kembeve te qobanit,kur i del 


gjumi e shef dashin para kembeve i ngordhur thot: Hej kush ma mbyti dashin ore ...

                      x               x               x


Nje qytetar merr sakicen me vete dhe shkon per tia ngjit nje bisht.Hyne te bishtagjia e i 


thot:Zoteri me mia ngjit sakices nje bisht,bishtagjia i thot done te ahut,jo i thot, done te 

duahkut serish jo i thot dhe ma bene sa me shpejt.E shef bishtagjija se nuk po i pelqen 

asnje dru per bisht,mire thot po e ngjesi por ti mos hajde me marr sakicen me bisht as ne 

diten e hene e as ne te marten as te merkiren e as te enjten as te premten as te shtune e as 

te dielen,ngaterohen aty dhe shkojn te gjygjtari me ia zgjedh problemin.Pasi i degjon 

gjygjtari problemin ku e kane edhe ky mendon shume dhe u thot merrne secili nga nje fuqi 

me qe te jete e madhe sa te futi vet ne te,njeshtu edeh bejne dhe gjygjtari i merr e i 

rrokullis nga nje lartesi te madhe dhe duke u rrokullis ata bertitshin ,oooo ngjitja qfar druni 

te duash veq na lesho e ky i thonte o ne cilen dite te duash hajde merre se mbaruam.
No comments:

Post a Comment