Radio Vlera


Friday, February 8, 2013

HUMOR NGA SABIT ISTOGU
GJENETI I SHKIEVE


Para shum vjetësh,nje fshatar ishte semure rende, dhe ishte alivanosur per nje kohe te gjatë.E dergojn ne spitaline Prishtenes,që atëher ishte i mirë,dhe pas gjysmes se natës,i smuri ngadal fillon me ardhe ne vete.Ne driten e forte te rrymes elektrike,qe nuk ishte msuar me te i kishte,sheh muret e bardha,dhe mendon me vete :
Eh.Po e di se une kam vdekë,por me paskan sjellë edhe n‘ gjenet,e paskam me u kanq.
Duke menduar keshtu,i degjon disa zera ne gjuhen serbe te mejkve e informiereve. 
Eu bre.Ku m’paskan pru ne gjenet te shkieve he mozomakeq,si veq mos mujsha se pa ik tybe nuk e la,se as n’gjenet nuk rri me ta.


MESELE KUSHTUAR ADEM DEMAQIT
Nje I menqur Baca Adem,kshte dale gajte neper oda e ndeja,se e kerkonte puna,por kur nisi me u mplak ,po I porosit njerzit e vet.
Kqyrni mire kur te mplakem,te nisi me harru,e ndoshta edhe mos me e pa veten,ju me m’kallxu.
Po pse,e pyeten shoket.
Sepse kur te moqmohem,muj me I harru fjalet,mos me e dit kur ashte rendi me fol,e prish muhabetin e qeshin njerezit me mu.
Kur erdhi koha dhe po I ben keto veprime,shoket po I thone.
Ajo koha sin a ke prorosit me t’than,ka ardhe,e ti sit e duesh banja.ELBI E TRANON KALIN- JO NIERIN


Para afro 40 viteve,kur shkojn ne Gjermani per te punuar,njeni kthehet pas 6-7 muajsh ne shtepi.Në Gjermani pihet birra,e ai ishte msuar me te,e kur kthehet,shkon ne shitore me ble gjera ushqimore për shtëpi,nder te tjera edhe 2-3 komplete sanak me birrha.
Kur kthehet ne shtepi,babai i vet po i ndihmon me i shkarku,e kur vjen te birrat,quditet se nuk kishteb pa kurrë e po e pyet djalin:
-Po çka jonë këto o birë.
-Janë piva babë.
- Po-a.Po pse bre birë,po a din si asht gjynah me i po kto.
- Jo bre baë,ia kthen i biri,qfar gjynahu.Këto marohen prej elbi.
- E more birë.Po elbi e tranon kalin,jo nuk po të tranon ty.CKA PO THOT ALI SHUKRIU


Shtimi I shqiptarve ne ish Jugosllavi,nuk I pelqente Serbise. I porositur nga serbet, Ali Shukriu,funksionar I larte I pertise,ne nje mbledhje te komitetit kishte then se shqiptaret nuk duhet te shtohen me aq shum,por vetem me nga dy femije.
Kur e degjon kete,njeni per inat pas 5-6 femijve,shkon e I thot gruas,se serish duhet te kemi femij dh ta vazhdojn punen sikur kan qene te rinje.
Pas asaj nate,gruja prit e prit,kurse burri nuk livrite fare,dhe nje dite po I thote:
Ore burr,e ke degju ma a pot thot naj send Ali Shukria. 
GOMARI I NASTRADINIT

Nastrdini e kishte pase nje gomar,dhe nje dite e nxori ne treg.Gomari bertiste e kercente sa mundete,me iu krenu miletit se kush eshte ai.
Njeni iu ofrua dhe e pyeti Nastradinin.
A e ke per shitje gomarin o Nastradin.
Jo valla nuk e kam per shitje,por vetem e kam nxjerr ne treg me e pa mileti qfar gomari asht.
QENI NUK TE NJEHNjeni tu rrugetu me kale,e gejn nje klush qeni te rritur gjusem te ngordhur, qe e keshin hudhe ne balte e uje.I vjen gjynah,e nxjerr nga balta dhe e dergon ne shtepi.Kishte qene shpianik I madhe,dhe iu thot meshkijve te shtespise ta ushqejn mire e te ngjallet.Pas nje kohe,klyshi u rrit shpejt,u maji mire dhe I hyri vehtja ne qejf.
I zoti shpis per nje kohe ishte larguar, dhe kur u kthy ne shtepi,qeni I major mire,iu versul,I kceu ne gjoks dhe e rrezoj nga kali per toke.
Po pse po ma ben kete I tha zoteriu.Une te shpetova shpirtin ,te rrita mire e te majta, e ti tash desh me mbyte.
E more zoteri,vetem e pata me te tregu si qenit mos I zen bese kurre,se kur te majet ai te shqyen e nuk te njeh qfare te mire I ke bere.

No comments:

Post a Comment